A Minnesotai Egyetem kutatói 180 gyermek bevonásával végeztek kísérletet. Ebben arra keresték a választ, hogy miként hat a kitartó koncentrációra, ha a vizsgált alanyok külső szemszögből tekintenek önmagukra. Négy- és hatéveseket kértek arra, hogy ismétlődő feladatot végezzenek tíz percig, miközben lehetőségük volt a feladatot megszakítani egy rendkívül izgalmas videojátékkal.
A kísérletben résztvevőket három csoportba osztották. Az első csoport önmagát „alakította”. „Keményen dolgozom?” – szólt a kérdés, ami e csoport szerepfelfogását jellemezte. A második csoportban lévőknek saját magukra külső szemszögből kellett tekinteniük: „András keményen dolgozik?” – hangzott az őket ösztönző kérdés.
A harmadik csoport nem csupán külső szemlélőként tekintett magára, de egy olyan választott példakép bőrébe bújhatott, aki a gyerekek szerint valóban nagyon jó a feladatok elvégzésében. Majd be is öltöztek a választott szereplőnek, például Batmannek. „Keményen dolgozik Batman?” – kérdezték ezt a csoportot a kutatók.
A kísérlet során arra is folyamatosan emlékeztették a gyerekeket, hogy az általuk végzett unalmas, ismétlődő feladat rendkívül fontos, ezért jó lenne, ha olyan sokáig tudnának azon munkálkodni, amíg csak tudnak.
Az eredmények szerint a hatévesek kitartóbbnak bizonyultak a feladat végzésében a négyéveseknél. Érdekesebb azonban, hogy minden korcsoportban azok teljesítettek a legjobban, akik egy példakép bőrébe bújva dolgoztak.
(Kép: Pixabay)